streda, 20. novembra 2013

William Shakespeare - Hamlet

William Shakespeare sa narodil v rolu 1564 v Stratforde. Jeho otec John a matka Mary Ardenová sa pravdepodobne poznali už od detstva. Ardenovci bývali vo veľkom pohodlnom dome vo Wilmcote a v tomto kraji mali dosť význačné postavenie. 
William bol v poradí tretím dieťaťom - dve staršie zomreli počas moru. Celkovo mali Shakespearovci osem detí. 
Je takmer isté, že William navštevoval miestnu strednú školu, kde získal dobré vedomosti z latinčiny a gréčtiny. V osemnástich sa oženil s Anne Heathwayovou, ktorá od neho bola o osem rokov staršia. V roku 1583 sa im narodila dcéra Susanna a v roku 1585 im pribudli dvojčatá Hamnet a Judith. 
Nevie sa prečo a kedy presne odišiel do Londýna. Je veľmi pravdepodobné, že chcel viac zarobiť, no povráva sa aj to, že musel z mesta zdupkať (prichytili ho pri pytliačení). Nech už bola príčina jeho odchodu akákoľvek, je isté, že William odišiel do Londýna a stal sa hercom. 
Život v divadle bol rušný, bol nútený naučiť sa úlohy viacerých postáv, každý deň sa hrala nová hra. Pomáhal prepisovať staré hry, a tak sa cvičil vo vlastnom písaní. 
Na rozdiel od iných spisovateľov mal šťastie hneď na začiatku svojej kariéry, keď si všimol istý gróf. Tento gróf ho pravdepodobne zoznámil aj s ,počernou dámou', do ktorej sa zaľúbil. 
Do roku 1595 sa Shakespeare stal známym pisateľom hier. V tomto rokus a stal aj spoluvlastníkom jednej z najpopulárnejších hereckých spoločností tých čias. Väčšinou písal hry práve pre túto spoločnosť a mnohé z jeho hier sa po roku 1599 hrala na doskách slávneho divadla Globe. 
Zarobil si dosť na to, aby k=upil veľký dom New Place v Stratforde. V roku 1610 odišiel z Londýna a natrvalo sa usadil v Stratforde. Od roku 1613 už nenapísal žiadnu ďalšiu hru. Zomrel v roku 1616 v deň svojich narodenín, 23. apríla. 

Najznámejšie hry: Sen noci svätojánskej, Kupec benátsky, Ako sa vám páči, Večer trojkráľový, Romeo a Júlia, Július Caesar, Macbeth, Hamlet, Kráľ Lear, Othello, Oko za oko... 


O hre

Pochádza z dielne anglického dramatika Williama Shakespeara. Hamlet patrí medzi najinscenovanejšie hry vo všetkých krajinách západnej kultúry a taktiež patrí medzi najprekladanejšie literárne diela na svete. Okrem iného je považovaný za akúsi skúšku ohňom pre vyspelosť herca. Zrejme najznámejšou scénou z hry je Hamletov monológ o zmysle života z tretieho dejstva, začínajúci otázkou „Byť, a či nebyť?“Tragédia Hamlet má popredné miesto vo svetovej dráme, je to tragédia o hľadaní zmyslu ľudského života. Hamlet chce žiť čestne, spravodlivo, slobodne, statočne – ale žije vo svete, kde je podlosť, zlo a faloš. Preto hľadá zmysel, či je lepšie byť, či nebyť. Príde na to, že samovraždou sa nič nevyrieši – zlo ostane naďalej. Zostáva otázka, či je lepšie bojovať proti zlu na svete, alebo sa o to nezaujímať.

Príbeh hry 

Na Elsinorskom hrade v Dánsku videli strážcovia na hradbách ducha. Vyzerá ako otec princa Hamleta. Ten je však už dva mesiace mŕtvy. Požiadajú Horatia, mladého šľachtica a Hamletovho priateľa, aby sa s duchom porozprával. Keď sa však duch objaví, hneď zmizne bez slova z dohľadu. 

• Nový kráľ Dánska Claudius, Hamletov strýko, sa oženil s kráľovnou Gertrúdou Hamletovou matkou. 
• Stretnutie s duchom; osloví Hamleta ako duch jeho mŕtveho otca, vyrozpráva ako ho Claudius zavraždil, chce aby Hamlet pomstil jeho smrť. 
• Hamlet predstiera šialenstvo; myslia si, že je to s lásky k Ofélii. 
• Hamletova pasca na kráľa - kočovní herci pridajú do svojho vystúpenia scénu navyše: má predstavovať spôsob, akým zavraždili Hamletovho otca; Hamlet chce sledovať Claudiovu reakciu. 
• Hamlet odvrhne Oféliu; kráľ a kráľovná zariadia, aby sa ocitli sami, Hamlet sa zamýšľa nad smrťou, či je lepšie žiť alebo zomrieť, kruto odvrhne Oféliinu lásku. 
• Účinok divadelnej hry; kráľa hra veľmi rozruší - preruší predstavenie a ujde zo siene - Hamlet sa uistil, že zavraždil jeho otca. 
• Nastáva vhodná chvíľa zabiť kráľa. Kráľ vie, že Hamlet vie, že mu zavraždil otca; nájde Claudia  samého no pri modlitbe, takže ho nezabije. 
• Polónius za závesom - Hamlet ide navštíviť svoju matku, za závesom načúva Polónoius (otec Ofélie a Laerta), Hamlet ohrozuje kráľovnú, Polónius vykríkne a Hamlet bodne cez záves v domnienke, že je to kráľ. Polónius je mŕtvy. 
• Ofíliino šialenstvo - doľahla na ňu ťarcha otcovej smrti a Hamletovo správanie.
• Claudius nahovára Laerta na pomstu; Laert má Hamleta vyzvať na šermiarsky súboj - ľpičku meča namočí do jedu. Jed dá do pohára s vínom. 
• Smrť Ofélie, ktorá sa utopí. 
• Na cintoríne - Hamlet prizná, že Oféliu miloval. 
• Osudný súboj; otráveným mečom je bodnutý Laert i Hamlet, kráľovná sa napije vína s jedom a Hamlet ešte prebodne kráľa otráveným mečom.
• Ako následníka trónu Hamlet určí nórskeho princa Fortinbrasa, Horatio sa lúči s Hamletom. 

Postavy 

Hamlet je Shakesperovou najkomplikovanejšou postavou. Niekedy je nežný a pozorný no častejšie krutý a zatrpknutý. 
Ofélia je krásna, láskavá a nežná; úprimne miluje Hamleta. Keď zošalie všade spieva pesničky o strate milovaného a rozhadzuje kvety. 
Claudius je zápornou postavou, avšak má aj nejaké dobré vlastnosti, prevažujú tie zlé. 
Gertrúda je nestála a sebecká; vydala sa dva mesiace po smrti manžela. 
Polónius sa rád rozpráva s každým, kto ho počúva.


Slovenské preklady

  • 1903 – Pavol Országh Hviezdoslav
  • 1948, 1961 – Zora Jesenská
  • 1973 – Jozef Kot
  • 2006 – Ľubomír Feldek

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára