streda, 4. decembra 2013

Majka Danihelová - V znamení ametystu (Recenzia)

V znamení ametystu (Majka Danihelová)

• Autor: Majka Danihelová
• Názov: V znamení ametystu
• Názov série: Kronika strateného impéria
• Hodnotenie na Goodreads: 4.93
• Počet strán: 362 strán
• Vydavateľstvo: Zatiaľ nevyšlo

Čo vás čaká?
V Ametystovom lese žije prírodné spoločenstvo pod ochranou Ametystového lampáša. Doposiaľ si o ňom sedemnásťročná Meggie myslela, že je výplodom maminej fantázie a existuje iba na papieri. 
Obdivovala svet plný víl bez krídel, pravidiel a temných tajomstiev - sčasti to pokladala za svoju povinnosť, keďže jej rodičia zomreli. Mala pocit, že čítaním maminých zápiskov uctí ich pamiatku. 

Meggien skutočný svet sa ale čoskoro začne rozpadať. Zistí, že ju sledujú čudné fialové vlny, ktoré sa podobajú na polárne žiary, a vidí ich len ona. Po silnej búrke je Prechod medzi svetmi otvorený a Meggie sa za pomoci prorokyne dostáva do sveta, o ktorom si myslela, že existoval len v maminej hlave. Do sveta, kde nie je ľahké prežiť, ak nepatríte k prírodnému spoločenstvu. 
Všetko má svoj dôvod a Meggien príchod do lesa je iba slabým odvarom toho, čomu bude musieť čeliť. 
Nad krajinou visí temný tieň a Spoločenstvo národov je na pokraji novej Obsidiánovej doby.


Na začiatok len pripomeniem, že knihy od slovenských autorov nezvyknem čítať. Zväčša však ide o knihy, kde sa vyskytujú slovenské mená a mestá, zvyčajne sú to len romance. Majka však napísala slovenskú fantasy, kde je vymyslené všetko, od prevej vety až po tú poslednú a... keby ste nepoznali meno autorky a nevedeli s presnosťou povedať, že je V znamení ametystu slovenskou fantasy, pravdepodobne by ste ju považovali za jednu z moderných fantasy bestsellerov. 
V dnešnej dobe, keď sa knižný trh hemží knihami podobného žánru môžem s istým svedomím povedať, že sú takmer všetky na jedno kopyto. Autori od seba odkukávajú, pretože potrápiť vlastné mozgové závity a prísť s niečím novým, iným je príliš namáhavé a riskantné. Ale ak náhodou nájdu dostatok odvahy a vypália s niečím novým... no, možno to ohúri tak ako mňa práve táto fantasy. 

Ametystový les je úplne originálny ,má vlastné zákony, spôsoby, vzhľad, bytosti... je pravou fantasy, v ktorej je všetko premyslené do posledného detailu a nenájdete tu žiadne logické medzery ani hluché miesta, ktoré by nudili. Akcia je primerane rozložená na celý príbeh. Je ohromujúce, koľko súvislostí si Majka povymýšľala a ako do seba všetko pekne, ako skladačka pomaličky zapadalo. 

Meggie je zaujímavý typ postavy, buď si ju zamilujete alebo znenávidíte. Je typ človeka: "Viem všetko. A ticho." ale práve Majka dokázala tento charakter podať veľmi príjemne, sympaticky a ja som si Meggie veľmi obľúbila. Nikdy nebola ochotná len tak sedieť na zadku a vždy potrebovala niečo robiť. Mala skvelé názory, ktoré oslovia mnohých a robila rozhodnutia, na ktoré by sme sa radi odhodlali aj my ostatní. Takže Meggie - niečo ako fantasy idol ženskej hrdinky. 
Ďalej tu máme Wena, asi najdôležitejšiu vedľajšiu postavu. Wen bol také zlatíčko, ktoré si obľúbi každé ženské srdce. Bol stelesnením dobroty a spravodlivosti a tak trošku pokukoval po Meggie ale ako sa Meggie nakoniec rozhodne... :) Jeho sestra Denis, veľmi príjemne osviežila dej svojím prirodzeným šarmom a otravnosťou. Jej charakter však vybrúsili odporné veci, ktoré sa jej v minulosti prihodili, takže Denis jej nepríjemné správanie voči Meggie, pravdepodobne, odpustíte. 
Och, a záhadný tyrkysovooký cudzinec! Majka si zaručila moju priazeň voči nemu už len farbou očí, nakoľko túto farbu milujem a vážne, predstavte si človeka s tyrkysovými očami
Nebudem sa vyjadrovať ku každej postave, ktorá sa v príbehu vyskytla, aj keď každá do príbehu niečo doniesla a dôležito ho doplnila. :)

Koniec je neuveriteľne otvorený, tak otvorený som si neprečítala už dávno. Avšak, misia je splnená - úspešne navnadené na ďalší diel, ktorý by sa mal volať V znamení rubínu a autorka na ňom zatiaľ pilne pracuje. 

Pevne verím, že kniha čoskoro vyjde aj v papierovej forme (a s pôvodnou obálkou, lebo, uznajte, sú nádherné!) a budem si ju môcť zadovážiť, pretože toto za to jednoducho... stojí! :)


Dávam  lajkov.

8 komentárov:

 1. Keby vyšla, za takúto peknú recenziu by som ti poslala aj s venovaním :D
  A ešte raz veľmi pekne ďakujem.
  Že spestrila dej prirodzeným šarmom a otravnosťou :D To si teda zabila, ale máš pravdu :D Ja som si myslela, že bude pôsobiť trochu umelo, ale tak nakoniec to hádam nie je až také strašné. Snažila som sa zamyslieť nad tým, ako by sa asi zachoval človek ako ona, tak dúfam, že aspoň trochu som to odhadla.
  P.S. Ja sa budem tešiť z pokračovania, keď bude konečne napísané a nebudem tam musieť NIČ škrtať! :D
  P.S.S Kedy si stihla napísať recenziu? Ja sa teším z názoru na GR, prídem sem a tu je ďalší! :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mmm, to znie lákavo :D
   Vôbec nemáš začo! Ja ďakujem, že som si ju mohla prečítať! :-)
   Ja som nad Denis dosť rozmýšľala a myslím, že si to vystihla presne... teda, ide aj o povahu človeka :D ale takto sa mi to hodilo. A nepôsobila na mňa umelo, to určite nie...
   :D prajem veľa šťastia a hlavne trpezlivosti pri písaní! :-)
   Ja som sa tešila na recenziu :D knihu som dočítala v noci a bola som taká nabudená ale nechcelo sa mi zapínať počítač :D takže hneď, len čo som mohla, hor sa do toho :D

   Odstrániť
  2. Tak to som potom rada. Lebo už mi vraveli aj to, že pri niektorých dialógoch mali pocit, akoby sa nehodili do úst tým postavám, čo to hovorili.
   Hlavne s deťmi som mala problém :D Tie sa mi zdajú teraz s odstupom času nejaké premúdrelé v tom mojom príbehu :D :D
   To so zapínaním počítača mi je dôverne známe :D

   Odstrániť
  3. Čožee? :D z môjho pohľadu bolo všetko tip-top!
   Mmm, tak napríklad Liviona si iného neviem ani predstaviť :D a ani nechcem :D taký chlapec tam presne sedí :D
   Zapínanie počítača je... veľmi namáhavá činnosť. :D

   Odstrániť
  4. Aj mne tam sedí, lenže je tam aj Mai, tá je tiež múdra a v dvojke bude ďalšia múdra (Ehm, tie tam hore si vyberajú iba krpcov, lebo deti sú viac vnímavé ako dospelí) :D

   Odstrániť
 2. Aj ja chcem! Kde sa to dá zohnať? Vyzerá to nenormálne dobre!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Len priamo u autorky :D a ver tomu, že to aj je nenormálne dobré! :D

   Odstrániť
 3. súhlas, Wer je také zlatíčko, ale keď sa na scéne objavil Sky...nemohla som odolať, hneď sa stal mojim obľúbencom :D a ten koniec ma najviac dostal, som zvedavá ako to Majka vymyslí a už sa neskutočne teším na pokračovanie :33

  OdpovedaťOdstrániť