štvrtok, 30. januára 2014

Prečo ČÍTAŤ KNIHY? alebo Čo zažije knihomoľ a NEknihomoľ nie?


Každý knihomoľ je občas vystavený konfrontácii s NEknihomoľmi a musí sa brániť a argumentovať.
 Ako?Argument č. 1

- Knihomoli sú tí najväčší rebelanti vo vašom okolí. Zostávame hore dlho do noci, len aby sme dočítali knihu, v skoršom veku dokonca nerešpektujeme príkazy rodičov. Čo tým myslím? Nezhasíme svetlo a nejdeme spať, naopak uchmatneme si baterku, zalezieme pod perinu a opakovane sa vnárame do svojich obľúbených svetov. A to dokonca cez týždeň! (Zatiaľ čo rôzne párty sú len cez víkendy.) 
Starší si, samozrejme, užívajú slobodu voľného čítania a nechajú svetlu priestor, aby sa rozlialo po celej izbe a osvetlilo každé písmeno napínavého príbehu. 
Ako vyzeráme ráno, po prebdenej noci? 


Ale! Nesťažujeme sa, lebo sme šťastní, že sme dočítali knihu a konečne vieme, ako sa to všetko skončilo! Argument č. 2

- Nečítate knihy a ste unavení z tohto sveta a svojho života? Chyba. 
Knihomoľ môže vždy siahnuť po knihe a na chvíľu sa ocitnúť v úplne inom (niekedy možno aj horšom ale predsa inom) svete a žije život inej postavy. Prechádza sa po neznámych uliciach, radí a vrieska na knižných hrdinov. :D Verili by ste, že takto môžete uniknúť z reality aj na niekoľko hodín? Argument č. 3 

- Vaši priatelia a rodina nemajú nikdy problém s výberom darčeku pre Vás. Či už je to preto, že týždne dopredu nenápadne básnite o takej, či onakej knihe, ktorá Vám ešte chýba do celej stovky kníh, ktorá už tróni na poličke. A kníh nie je nikdy dosť! Alebo je to jednoducho preto, že Vás už poznajú a vedia, že Vám nič neurobí väčšiu radosť ako kniha. Hoci aj na každý sviatok. Veľa kníh na každý sviatok. Argument č. 4 

- Knihomoľ sa nikdy nenudí! Pravdepodobne skôr nestíha. Vždy ho na poličke čaká ešte niekoľko kníh, čo naňho gánia stále, keď vojde do izby. Nenudí sa dokonca ani vtedy, keď je vonku búrka a vypadne elektrina. Jednoducho si vezme knihu, deku a teplý čaj; nájde si tichý kútik a naplno sa venuje čítaniu. 
A neverili by ste tomu, ale nenudí sa ani v škole, pretože má plnú hlavu rôznych úvah a téz o pokračovaní knihy, ktorú má práve rozčítanú. A nielen to, keďže každý knihomoľ je rebel, ako som to už spomínala, číta si potajomky aj na hodinách! 
Argument č. 5 
- Každý knihomoľ má neskutočné množstvo frajerov/frajeriek a priateľov. Knižných. (Ale aj reálnych, samozrejme, či už vďaka internetu alebo svojej výnimočnosti.) 
Čo kniha to nová obľúbená postava! A to je potom, keď to sfilmujú! (V horšom prípade, keď obsadia do danej úlohy herca, ktorý nám nesadne.

Argument č. 6 

- A napokon sem patria aj všetky emócie, ktoré pri čítaní kníh zažijete. Či už ide o tie kladné alebo záporné, každá kniha je kvalitná, ak vo Vás vyvolá akékoľvek z nich. Záchvaty smiechu, plač, nedočkavosť (po pokračovaní, na ktoré treba čakať rok), hnev, krútenie hlavou nad hlúpymi rozhodnutiami hlavných hrdinov a lamentovanie nad tým, ako inak by som to urobila ja. To všetko k tomu patrí, je to akýsi bonus, ktorý robí čítanie kníh skutočným. Lebo rozplakať, či rozosmiať nás môžu len reálne veci, však? A takto autori ožívajú písmená príbehov, prostredníctvom nás, knihomoľov. :-) To, samozrejme, nie je všetko ale snáď som vypichla tie najlepšie dôvody. :-)


9 komentárov:

 1. Ou, super článok. Súhlasím a najviac čo kniha to nová obľúbená postava :)
  Jednotka na mňa úplne sedí. Vždy si niekedy svietim s mobilom na knihu, čoskoro prídem o oči :( :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru, ja som si tak zničila oči týmto spôsobom, že teraz už nevidím ani pri tom veľkom rozsvietenom svetle na písmená :D
   Ďakujem pekne :-)

   Odstrániť
 2. Veľmi dobrý článok, súhlasím zo všetkými :D A v tom máš pravdu, že knihomoľ nikdy nestíha, ale predstav si, keď ten knihomoľ ešte aj píše :D Hotová katastrofa. (Ja mám dojem, že ešte aj ak príliš dlho jem alebo len zbytočne päť minút sedím, premárnim čas, ktorý som mohla využiť na niečo užitočnejšie) :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) ...mne popri tom stačí už len škola :D ani na vécko nemám čas ísť a najesť sa? :D kdepak :Da potom je mi stále zle :D

   Odstrániť
 3. Skvělý článek. Jsem ráda, že jsem knihomol. Je skvělé se na chvíli ocitnou v jiném světě, který je o hodně zajímavější než ten můj. =)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Perfektné GIFy, zvlášť tie s Davidom Tennantom, moc dobre sa naňho pozerá :D Ale inak super článok :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ten Davidov úsmev v druhom gife <3 Krásne si vystihla tie argumenty ..... že knižní rebeli :D .. to by bol aj fajn názov pre kapelu .. cítim sa tak rebelsky keď niekedy čítam do 5 rána :)(aj preto som si zadovážila lampo-záložku :D)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Po dlhom čase na internete konečne super stránka,hodnotná,vtipná,pekne štylizovaná.Držím palce a prajem vela dobrých knih do buducnosti.Dávam medzi záložky:)

  OdpovedaťOdstrániť