štvrtok, 27. februára 2014

Jane Austenová - Pýcha a predsudok

Pýcha a predsudok (Jane Austenová)

• Autor: Jane Austen
• Originálny názov: Pride and Prejudice
• Názov série: -
• Hodnotenie na Goodreads: 4.24
• Vydavateľstvo: Slovart
• Počet strán: 406 strán

Čo vás čaká?
Slávny román anglickej prozaičky, klenot svetovej klasickej tvorby, o tom, ako môže príchod mladého muža prevrátiť hore nohami život v rodine s piatimi dcérami. 
V ovzduší sa vznáša pýcha, láska, predsudky, spoločenské konvencie, zlomené srdcia i spoločenský škandál, no aj sebapoznanie a pochopenie... 
Príbeh lásky a hodnôt odkrýva vzťahy medzi spoločenskými vrstvami Anglicka 18. storočia. 
Jane Austen sa pohybuje na hrane komédie a vážnosti, jej vtipné postrehy prezrádzajú bystrú a nemilosrdnú pozorovateľku. 
Pýcha a predsudok je presne taká tá kniha, ktorú má každý knihomoľ zaradenú na zozname Toto si raz určite chcem prečítať. Moja chvíľa nastala práve teraz, chvíľu po tom, čo som zhliadla jej filmové spracovanie, ktoré vo mne vzbudilo nekonečnú zvedavosť. Na úvod len poviem, že Pýcha a predsudok sa jednoznačne zaradila medzi moje obľúbené knihy a čaká ju ešte mnoho re-readingov! 

Po všetkých moderných knihách, v ktorých prebiehajú jedna radosť nezmyselné dialógy, deje sú silené a postrkované, som dostala knihu, v ktorej nenájdete jeden jediný okamih, ktorý by nezapadal na svoje miesto; nikto tu nevysloví nič, čo by nemalo svoj zmysel. 

Z každého rozhovoru si niečo odnesiete a vy sa na knihu vždy naozaj tešíte, lebo viete, že vám s každou novou stránkou, vetou a slovom niečo dá. 

Postavy sú prepracované a charakteristické, na každú z nich budete určite spomínať (či už v dobrom alebo v zlom) a ešte dlho vám budú vŕtať v hlave. 
Elizabeth a pán Darcy sa vám dokonale dostanú pod kožu a nežné pohlavie bude už zakrátko ochkať a achkať nad úžasným pánom Darcym. :)
Za seba však musím vyzdvihnúť aj pána Bingleyho, verného priateľa pána Darcyho, jeho sviežosť a radosť zo života sa zaručene prenesú aj na vás. 
A kto by nechcel sestru, akou je Jane? Jane vidí v každom len to dobré, za zlou povesťou, čo vybudujú susedia, hľadá omyly...


Úplne zabudnete na 21. storočie a ľahko sa ponoríte do 19. storočia bez toho, aby ste o tom čo i len vedeli. A popri tom všetkom, po celý čas budete mať pocit, že je všetko správne, tak ako má byť a že táto kniha vôbec nepochádza z roku 1813, nakoľko je reč živá (za čo vďačíme prekladateľovi) a situácie vtipné, plné irónie a sarkazmu presne tak, ako v dnešných knihách. Len sú podané omnoho kvalitnejšie a hlbšie. Inak povedané, táto kniha je nadčasová. :)


Pýcha a predsudok je dokonalá oddychovka s nezameniteľnou atmosférou, ktorá si vás opantá a vtiahne do deja natoľko, že budete mať problém knihu odložiť z ruky. 

Dávam  lajkov.

1 komentár:

  1. Túto knihu som čítala minulý rok a absolútne si ju zamilovala. Takisto aj seriál s Colinom Firthom je úžasný, stvárnil ho famózne, presne podľa mojich predstáv :)

    OdpovedaťOdstrániť