štvrtok, 10. apríla 2014

Lauren DeStefano - Pasca (Recenzia)

Pasca (Lauren DeStefano)

• Autor: Lauren DeStefano
• Originálny názov: Wither
• Názov série: Záhrada večnosti
• Hodnotenie na Goodreads: 3.85
• Vydavateľstvo: Teen Fortuna
• Počet strán: 360 strán

Čo vás čaká?
Čo keby ste presne vedeli, kedy zomriete? Vďaka modernej vede sa každý novorodenec stal tikajúcou genetickou bombou. Muži sa dožívajú dvadsaťpäť, ženy len dvadsať rokov. V tomto pochmúrnom prostredí zberači unášajú mladučké dievčatá, ktoré sú prinútené vstupovať do polygamných manželstiev, aby ľudstvo nevymrelo.
Zberači jedného dňa odvlečú šestnásťročnú Rhine Elleryovú, čím sa jej otvoria dvere do luxusného sveta najvyššej spoločenskej vrstvy. Hoci ju jej manžel Linden naozaj ľúbi a medzi ňou a jej sestrami manželkami sa vytvorí hlboký vzťah, Rhine má jediný cieľ – utiecť, nájsť svojho brata dvojča a ísť domov. Rhine však nebojuje len so stratou slobody. Lindenov otec naháňa strach a je posadnutý hľadaním protilátky na genetický vírus, ktorý má už o štyri roky zabiť jeho syna, a je pre to ochotný urobiť čokoľvek – aj zbierať mŕtvoly, aby na nich mohol robiť svoje experimenty. S pomocou Gabriela, sluhu, ktorý ju čoraz väčšmi priťahuje, sa pokúsi utiecť, aby tú trochu času, čo jej ostáva medzi živými, strávila na slobode.Do mora young adult a dystópií potichu vplávala Pasca. Ale ako sa hovorí - tichá voda brehy myje. V tomto prípade tento výrok úplne sedí a Pasca sa zarátala medzi jedny z najlepších dystópií, aké som mala tú česť prečítať. 

Ľudstvo chce stále viac a viac... V blízkej budúcnosti dokonca dokázalo odstrániť z nášho života všetky pliagy, ktoré by mohli ovplyvniť dĺžku ľudského života. Vďaka tomu sa ľudia dožívajú neurčitého počtu rokov... Avšak, nie všetci. Kvôli tomu, že sa poškodila genetika, vysokého veku sa dožíva iba tzv. Prvá generácia, starci a starenky; ich mužskí potomkovia zomierajú približne vo veku 25 rokov a ženy (alebo dievčatá?) sa nedožijú viac ako 20 rokov. 


V tomto zvrátenom svete hlavnej hrdinky, 16-ročnej Rhine sa Prvá generácia snaží robiť všetko preto, aby život na Zemi nezanikol, a tak svojim synom vyberajú nevesty, s ktorými majú plodiť čo najviac detí. Takouto nevestou sa stáva aj Rhine, keď ju unesú priamo z ulice. Spolu s ďalšími dvoma mladými dievčinami - 14-ročnou Cecily a 18-ročnou Jennou - je dovezená do svojho nového domova - k bohatému Lindenovi a jeho zvrátenému vedátorskému otcovi (a sluhovi Gabrielovi :)). Chvíľu na to sa koná veľká svadba a z Rhine, Cecily a Jenny sa stávajú sestry manželky a je isté, že o pár dní bude jedna z nich, alebo možno rovno všetky tri, musieť prichýliť Lindena vo svojej posteli, nakoľko jeho 20-ročná žena Rose je na pokraji smrti. 
A ako sa k tomu stavia Rhine? Rhine sníva a plánuje ako sa odtiaľto raz dostane. 

Výnimočnosť tejto knihy a odvaha autorky zájsť do extrémov vás k nej doslova priklincujú a vy ju budete schopní odložiť, až keď si prečítate poslednú vetu. Napriek tomu, že sa dej odohráva na jednom mieste, nevenujete tomu pozornosť, pretože vašu myseľ dokonale zamestnáva mnoho iných vecí, zistení a vzťahov. V knihe nenájdete žiadne, žiadne klišé, všetko je jedna obrovská originálnosť, ktorá si so sebou nesie jedinečnú atmosféru, čo vás bude mátať ešte dlho po prečítaní. 
Kniha je písaná naozaj majstrovsky kvalitným štýlom, ani vo sne by vás nenapadlo, že je autorka - Lauren DeStefano - debutantkou, práve naopak, pravdepodobne by ste si pomysleli, že ide o svetový bestseller. 

V Pasci nájdete skvelé a veľmi reálne charaktery. Rhine si vás získa svojím spôsobom uvažovania a tým, že ani na sekundu neváha o tom, že sa odtiaľ dostane, neľutuje sa. Ako každý normálny človek, aj Rhine mala svoje slabé chvíľky, v ktorých pochybovala o tom, či sa odtiaľ chce dostať. Premýšľala o tom, či svoju lásku k Lindenovi naozaj len predstiera, o tom, či je život v blahobyte až taký zlý, či svoju tehotnú sestru manželku, Cecily, nenávidí alebo ľutuje... och a taktiež je tu Gabriel. Sluha v dome, ktorý si pomaly ale isto získava Rhineino srdce, a keď si je už istá, že mu môže dôverovať, zverí sa mu so svojím plánom na útek. 

Čo sa týka romantiky, nerobte si žiadne veľké nádeje, pretože láska rozhodne nie je nosným pilierom tejto knihy. Je tu síce poprepletaných mnoho milostných nitiek ale romantické scénky sú obmedzené na minimum. Napriek tomu veľmi príjemné dopĺňa zvrátený ale brilantný dej knihy, ktorá si vás získa tým, že vo vás dokáže vyvolať snáď úplne všetky pocity - hnev, beznádej, pobúrenie, ľútosť a porozumenie. A to, myslím, svedčí o tom, že je táto kniha skutočné dobrá a jednoznačne stojí za prečítanie. 


Dávam  lajkov.

1 komentár:

  1. No tak to som zvedavá, pretože prvé dve časti mám pekne doma na poličke a neviem sa dočkať kedy si ich prečítam :)

    OdpovedaťOdstrániť