pondelok, 18. augusta 2014

Harry Potter naprieč celým svetom

Tiež ste takí unesení tými novými obálkami Harryho Pottera? Podľa mňa sú úplne dokonalé a mať ich tak na svojej poličke... uch-och, veď to asi sami viete. Tým ovšem nechcem povedať, že tie staré neboli dostatočne dobré a zaujímavé, predsa len si práve tie bezpodmienečne spájam so svojím detstvom. Nedávno som ale natrafila na stránku, kde sa nachádza obrovské množstvo coverov tejto obľúbenej série z rôznych kútov sveta a niektoré naozaj stoja za to, aby som vám ich ukázala. 

Začneme pekne klasikou, aby ste to potom vedeli porovnávať... takže originálne americké covery, ktoré sme prebrali aj my: 

Na svedomí ich má Mary GrandPé


A ďalej budeme pokračovať už tými novými, vyššie spomínanými obálkami, ktoré pochádzajú znova z Ameriky: Musím povedať, že sa mi k atmosfére celej série dokonale hodia, vyzerajú rozprávkovo a každá z nich v podstate veľmi trefne vystihuje dôležitý moment z daného dielu. 

A pri nových coveroch ešte chvíľu zostaneme pretože vám predstavujem novú Bloomsbury edíciu, ktorá, musíte uznať, tiež má niečo do seba a sama neviem povedať, či u mňa vedú Scholastic alebo práve tieto covery. Veď, posúďte sami:

Ten zreplikovaný štvrtý diel na konci... tvárte sa, že tam nie je :D

Veľmi sa mi páčia aj vynovené názvy... Starý je starý a ja som si myslela, že ho nepredčí už nič ale tento nový rozhodne nie je na zahodenie a starý sa môže začať triasť. Zatiaľ si drží pozíciu ale nevieme predsa ako to vyzerá live, však? 

No a hneď vám sem dám na porovnanie aj starú edíciu Bloomsbury: 


Sama na seba pôsobím vtipne, keď sa tak sústredene zamračím a porovnávam to. Vedú jednoznačne namakané nové covery! Tieto staré sú zaujímavé ale predsa len je to u mňa na Harryho Pottera trochu málo. Ale tiež sa mi páči štýl písma, aký je použitý na názov. Nie tak veľmi ako u pôvodných obálok a tých nových ale nie je to vôbec zlé. A obrázky... nuž, posledný diel sa mi celkom pozdáva, ostatné sú u mňa naozaj kdesi veľmi, veľmi dole, dole. 

Aaaa Bloomsbury nie je koniec. Ale tieto určite väčšina z vás pozná:


Edícia UK children je podľa mňa tiež veľmi vydarená a v podstate jej nemám čo vytknúť. Na HP je to, aspoň u mňa, rozhodne dosť a pred pánom Thomasom Taylorom, z ktorého dielne tieto covery pochádzajú, skladám pomyselný klobúk. Well done! 

A chcete vidieť aj edíciu pre dospelých? Ukážem vám ju lebo... ja neviem, čo si o nej myslieť!


Pfu, ani neviem, ako sa k tomu vyjadriť. Tá trojka na mňa dokonca pôsobí tak Pánprsteňovsky alebo Hraotrónovsky ale nepýtajte sa ma prečo. Neviem. Okey, oficiálne stanovisko je, že... nie, nepáčia sa mi. Zostanem pri tých detských. 

Prejdime radšej k niečomu príjemnejšiemu... čo tak... Francúzsko... a dospelácke obálky? Tu ich máme: 


Mne sa teda veľmi páčia, sú také tajomné a čarovné. Štýl písma tiež nie je na zahodenie a celkovo to na mňa pôsobí veľmi jednoducho a príjemne. Veru, nie nadarmo sa hovorí, že je v jednoduchosti krása. Vôbec by som sa za ne na mojej poličke nehanbila. 

A ako sú na tom francúzske deti? Takto:


Hmmm. Keď sa na ne pozriem z diaľky... Tak sú celkom fajn. Keď sa pozriem z blízka... poviem si, že som videla už aj horšie. K Harry Potterovi by som rozhodne volila iné obálky ale... francúzske deti na tom rozhodne nie sú tak zle ako tie nemecké... 

Asi vám teda došlo, že nasledujú nemeckí milovníci Harryho. Jop:


Nič v zlom ale ten Harry vyzerá fakt zle. Tie okuliare ho poriadne kazia a to ako jeho hlava nenápadne trčí stále z iného rohu obálky ma trochu... desí. U mňa rozhodne nie, nie a nie. A tie nápisy na prvých troch dieloch na mňa pôsobia skôr ako Klub záhad, než ako Harry Potter. Celé zle. 

Ďalšia nemecká verzia je na tom trošku lepšie ale stále to nie je žiadna sláva:


Páči sa mi usporiadanie a kombinácia farieb, aj názov a autorka sú poriešení celkom zaujímavo a ja tieto obálky rozhodne nehodnotím záporne ale... na druhej strane sa stavím, že na ne hneď po dopísaní článku zabudnem. Sú akési nevýrazné. Také, že nenadchnú a neurazia. 

S obálkami Harryho Pottera sa popasovali aj Dáni a výsledok vyzerá takto:


Nuuuž... nie že by boli vyslovene zlé, to sa povedať nedá. Ale predsa len na mňa pôsobia skôr ako nejaké staré legendy alebo povesti, než ako obálky kníh o mladom čarodejníkovi. Neviem, jednoducho to nie je to pravé orechové. Ale tretí diel vyzerá fakt pekne. Aspoň na obrázku. 

Ale takí Švédi sa museli pekne zapotiť, čo poviete?


A mne sa teda tieto obálky veeľmi páčia! Harryho mi vystihujú, sú pekné farebné aj keď možno troošku prečačkané ale keby som ich našla v obchode, tak si dvakrát rozmyslím, či ich nekúpiť. A čo tam po tom, že sú v inom jazyku! :D

Och, už nevydržím, musím vám ukázať obálky, ktoré ma úplne odrovnali. Pochádzajú z... predstavte si, z Ruska!


Pozerajte na ten prvý diel! Náramne sa mi páči. Celé sú také temné a záhadné, jemne načŕtajú o čom, ktorá kniha je a pre mňa sú teda... bezchybné! 

Aj Taliani majú svoje obálky a tie vyzerajú takto:


A prečo mi tak veľmi pripomínajú takú tú malú čarodejnicu... Bibi Blocksbergovú? Najmä ten prvý diel. Ako nejaká lacná rozprávka na Minimaxe. Hm, nie sú mi sympatické. A nerozumiem tej lietajúcej knihe na druhej obálke. Ale štvrtý diel vyzerá celkom zaujímavo. Pche, tu by som musela asi ohodnotiť každý cover osobitne! 

Ale úplne najzaujímavejšiu podobu dali Harry Potterovi a jeho kamošom Fíni! Aha:


To sú ale nosáni, čo? Napriek tomu sa mi obálky akosi podivne páčia, sú také odlišné a prinášajú mi úplne iný pohľad na Harryho svet. Ale za tie, čo mám doma by som ich nevymenila. Už z tých obálok začínam byť pekne zmagorená. 

A čo by ste povedali, keby ste doma mali Penguin classics style covery? 


Ja vám neviem, na mňa pôsobia ako nejaká povinná slovenská literatúra. Nejaká Timrava alebo čo. Tým chcem povedať... nie, Harry Potter si toto nezaslúžil! 

A viete kto to ešte vymyslel celkom zaujímavo? Ukrajina!


Jop, toto teda rozhodne môžem. Pekné farby, pekná konštrukcia postáv. V podstate nemám, čo skritizovať. 

Pomaly ale isto mi dochádzajú slová na uvedenie jednotlivých krajín a ich coverov. Ach jaj, tak len poviem, že... pozor, Japonci! Japonci x2!Tak toto napíšem stručne: prvé - nie, druhé - oo, hell yes! Veľmi, veľmi sa mi tie druhé obálky páčia, sú jednoduché a elegantné, také decentné a na úrovni a určite by som sa nimi chválila počas toho ako by pekne trónili u mňa na poličke. Clap, clap. (To bol potlesk.) 

Celkom príjemne ma ale prekvapili aj Španieli:


Nič extra... ale pozerá sa na ne veľmi dobre. Keby som to hviezdičkovala, tak majú hrdé štyri z piatich. Móž byť, páčia sa mi a ku knihám sa mi hodia. 

A všetko máš svoj koniec a aj tento článok ho má. Neuveriteľné, však? Ale hej. A viete čo pre vás mám na koniec? Čínu a obálky spešl... Made in China.


A majú naozaj veľmi pekný dizajn. Tiež by som nepovedala, že ide o obálky k Harrymu ale... čo už. Majú veľmi jemné a upokojujúce farby a ja už som naozaj vysilená a tak... fajn, fajn. 


Ak sa niekomu podarilo dôjsť až sem, na koniec, ktoré sa najviac páčia vám? 

(Obrázky mám prevažne z tejto stránky.)

7 komentárov:

 1. Páni, těch je. Nejvíc se mi asi líbí ty první a hned za nimi druhé :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru, tiež som vyvaľovala oči! :D myslím, že tie vedú u viacero čitateľov, sú naozaj vydarené :)

   Odstrániť
 2. Najúžasnejšie sú tie druhé americké. nádherné, chcem ich doma :(((

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kiežby ich vydali aj u nás takto pekne nanovo zaobalené :)

   Odstrániť
  2. Tento komentár bol odstránený autorom.

   Odstrániť
  3. presneeee, a nevadilo by mi ani keby boli paperbacky, chapes nech mam aj take aj take :DD a inak ked tak pozeram na tie druhé a tretie obaly, tak ten kto to nečítal si to dosť vyspojleruje uz len podla obalu :D ved co tam mas, mas tam hned ukazane, že ta prišera v dvojke je had a že v trojke patronusa Harry vyčaroval a nie jeho otec :D

   Odstrániť
  4. :D to by ani mne nevadilo, práve som niekde videla fotku a pokope vyzerajú aj tie paperbackové úplne úžasne :D
   vidíš, to by som si ani nevšimla ale pravdu máš! autori sa trochu nechali uniesť... alebo rátajú s tým, že to má prečítané každý :D ale čo generácie, ktoré prídu po nás? :D

   Odstrániť