pondelok, 23. marca 2015

Divergencia podľa Štyriho | Recenzia

Veronica Roth | Four | Divergent | Young Adult, Dystopia | Slovart | 304 strán | 4.21

Anotácia: Veronica Roth, autorka najpopulárnejšej dystopickej série kníh Divergencia – Rezistencia – Experiment, pripravila pre svojich čitateľov jedno úžasné prekvapenie! Exkluzívnu zbierku príbehov, ktorá približuje život Tobiasa Eatona, neskôr známeho ako Štyri. Zistite, čo sa premieľalo hlavou Tobiasovi pred jeho rozhodovacou ceremóniou, čo ho donútilo opustiť rady Sebazaprenia, ako si poradil s iniciačnou skúškou v Neohrozenosti, prečo si vybral postavenie, v ktorom napokon stretol Tris, ktorá navždy zmenila jeho život. Veronica Roth nám v poviedkach Utečenec, Kandidát, Syn a Zradca predstaví Tobiasa Eatona-Štyriho, ako sme ho doteraz nepoznali. Súčasťou knihy sú aj tri exkluzívne scény z knihy Divergencia vyrozprávané z Tobiasovho pohľadu.

Do post-apokalypticého Chicaga, ktoré pochádza z pera Veronici Roth môžeme nahliadnuť ešte raz, posledný raz, a to očami Tobiasa Eatona, ktorý si získal pozornosť nejednej čitateľky. Po nahliadnutí do jeho mysle túžil asi každý fanúšik v prvom aj druhom diele tejto populárnej série. V Experimente sa nám takéto privilégium dostalo, ale napriek tomu zostalo vnútro Tobiasa z predošlých dvoch dielov verejnosti zahmlené. Až doteraz.
“Dead people can be our heroes because they cant disappoint us later; they only improve over time, as we forget more and more about them.” 
Dej knihy Štyri sa sústreďuje prevažne na život Tobiasa predtým ako spoznal Tris. Na okolnosti zmeny jeho frakcie a na prvé týždne v Neohrozenosti. Vďaka jeho detailnému pohľadu sa môžeme bližšie prizrieť fungovaniu bezohľadnej a drsnej Neohrozenosti, na vzťahy – priateľstvá aj nepriateľstvá – ktoré v tejto frakcii vznikajú.

Myslenie Tobiasa ma však ničím neohromilo, v podstate som si konštrukciu jeho mysle predstavovala presne takto. Ale budiž, presne takéhoto Tobiasa všetci milujeme. Tobias je obetavý, inteligentný a má zmysel pre povinnosť, nie je zlým chlapcom okolo akých sa točí dnešná young adult literatúra; ale práve to z neho robí výnimočného hrdinu. Navyše, ak sa Tobiasov charakter spojí so štýlom písania Veronici Roth, vznikne veľmi ľahko čitateľné a pútavé čítanie, zbavené zbytočných omáčok. A navyše sa autorka nepúšťala do prepisovania rovnakých situácií, s akými sme sa už v Divergencii stretli, len z Tobiasovho pohľadu. Nehovorím, že sa tam nevyskytli aj takéto scény, ale šlo prevažne o obdobie spred spoznania Tris, čím si u mňa kniha získala plusové body. Dozviete sa teda niečo naviac, niečo, čo ste ešte nedostali. (Napríklad, a to určite zaujíma mnohých, podrobnosti vzťahu Tobiasa a jeho otca, Marcusa. Ako to medzi nimi teda bolo? Všetko to tu nájdete.) 
“I stopped allowing myself to dream, because it was more painful to long for things and never get them than to deal with whatever was in front of me.” 
Čo je však na knihe najväčším kladom je to, že je to akýsi návrat do čias Divergencie, ktorá je z pôvodnej série tým najkvalitnejším kúskom. Tobias je Tobiasom z Divergencie, Tris je Tris z Divergencie. Dokonca sa dočkáme aj akého-takého happyendu (odškodné za Experiment?). Aj keď, jasné, všetci vieme ako to všetko skončí v „skutočnosti“.Štyri by si teda mali zaručene prečítať všetci čitatelia, ktorým sa páčila Divergencia, a ktorým sa páči Tobias. Nazriete do jeho súkromia, do jeho pocitov, s ktorými sa autorka popasovala bravúrne a ja som si miestami aj hovorila, že by mi možno ani neprekážalo, keby bola celá séria písaná z jeho pohľadu. 

Dávam  lajky.


2 komentáre:

 1. Moc pěkná recenze, četla jsem zatím jen Divergenci, kterou jsem si prostě zamilovala. Tento týden se chci pustit ještě do zbývajících dílů, však doufám, že se časem dostanu i ke Čtyřce, jelikož tato postava patří mezi mé oblíbené. Závěrem děkuji :) Ráda jsem si příspěvek přečetla :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Ti veľmi pekne :) ...určite si prečítaj aj tento Tobiasov pohľad, stojí to za to, odporúčam :) mne sa napríklad páčila Štvorka dokonca aj viac ako Rezistencia a Experiment :)

   Odstrániť