nedeľa, 5. júla 2015

Rozhovor: Toxické Benátky alebo ako to vidí Fiona Paul

Keď som dočítala posledný diel série Temné vody, Vtáča, zostalo mi srdci veľké prázdne miesto, ktoré som jednoducho nevedela zaplniť inak, ako napísaním mailu autorke tejto série, teda Paule Stokes a.k.a Fione Paul. Po niekoľkých dňoch som na to už aj zabudla a venovala sa všedným každodenným povinnostiam, ale keď som si po čase našla v mailovej schránke mail od jednej z mojich obľúbených autoriek, moja radosť sa rovnala minimálne tej, ktorú prežívam, keď sa mi do rúk dostane nová kniha. A vo vnútri mailu som si našla odpovede na zopár otázok, ktoré si dnes môžete prečítať! 

Fiona Paul síce žije na Severozápade, ale na jednom mieste netrávi príliš veľa času, nakoľko často cestuje, keďže sa jej ťažko dýcha, keď nemá poruke oceán. Vyštudovala Washington University so zameraním na psychológiu a rok strávila s výukou angličtiny, pričom sa rozhodovala, čím chce v budúcnosti byť. vychádzala jej z toho, vďakabohu, len jedna možnosť: všetko! Pracovala teda napríklad ako kuchárka, zdravotná sestra, veterinárny asistent ale aj v športových potrebách. 
Keď potrebuje Fiona vypnúť, jazdí na kajaku, číta si alebo pomáha korytnačkám prejsť cez cestu. 
Svoju budúcnosť vidí v spoločnosti potápania sa s bielymi žralokmi a písania nových kníh. Jed je jej prvým románom. 

Ako je možné, že toho viete tak veľa o renesancii v Benátkach? Keď som čítala vaše knihy, mala som pocit, že stojím priamo na moste Rialto. Atmosféra príbehu bola úžasná. 

Pred tým, ako som napísala Temné vody som podstúpila výlet do Benátok, takže som sa vrátila s množstvom obrázkov, ktoré mi poslúžili ako inšpirácia. Tiež som mala priateľku v istej knižnej developerskej spoločnosti, pomáhala mi s výskumom. Zostavila mi dokument, v ktorom boli obrázky bežných palácov, šiat, topánok atď. Použila som to ako odrazový mostík a počas toho, ako som písala, som robila ďalší výskum. Napríklad, ako by mal vyzerať pohreb, ako by mala vyzerať svadba, aký make-up sa počas renesancie používal. 

Vaše postavy sú tak skutočné. Dievča z obdobia renesancie si predstavujem presne takú, aká je Cass. Existuje niekto, kto bol pre vás inšpiráciou pre túto postavu? 

Cass v skutočnosti nie je inšpirovaná žiadnou konkrétnou osobou. Len som vedela, že chcem, aby bola Cass rozpoltená medzi tým, aby prinášala rodine česť tým, že robí správne veci a tým, že pociťovala akési vnútorné nutkanie, aby robila niečo viac ako zvykli ženy v renesancii robiť. Cass je rozhodne viac impulzívna, než väčšina šľachtičných svojej doby, ale ako séria postupuje, Cassandra dozrieva v niekoho, kto nakoniec nájde rovnováhu medzi čestnosťou a úprimnosťou k sebe samej. 

Plánujete niečo nové? Napríklad, novú sériu? Môžete nám o tom niečo povedať? 

V podstate mám mnoho nových projektov, aj keď momentálne nebol žiaden predaný do Východnej Európy. Napísala som romantickú contemporary, zamotanú vraždenú mystery, vážnejšiu contemporary, ale aj sci-fi high-tech triler. Taktiež som napísala new adult, o ktorej ale zatiaľ nemôžem podávať informácie, ale všetko o mojich ostatných knihách nájdete na mojom blogu: http://www.authorpaulastokes.com/p/the-books.html

A nakoniec, je tu niečo, čo by ste chcela odkázať svojim fanúšikom na Slovensku? 

Ďakujem veľmi pekne za podporu mojej série Temné vody! Dúfam, že niektoré z vás dajú šancu aj niektorým z mojich contemporary kníh. Aj v prípade, že ich nebudete môcť nájsť v kníhkupectve, nájdete ich na www.bookdepository.com, kde je doprava zadarmo. Taktiež sledujte Paula Stokes blog, kde môžete vyhrať kópie, nakoľko takmer všetky giveaways mojich vlastných kníh sú medzinárodné :)Veľmi sa teším rozsiahlym odpovediam a už teraz aj mojej návšteve bookdepository, kde pravdepodobne miniem všetky peniaze, čo zajtra dostanem na meniny. :D 
Takže Fione alebo Paule, už ako vy chcete, veľmi pekne ďakujem za rozhovor, teraz už mám serdjéčko viac na pokoji. 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára