nedeľa, 30. augusta 2015

Priprav sa a bež | Recenzia

Labyrint: Útek
The Maze Runner
Labyrint #1
James Dashner
Preložil Michal Jedinák
YOLi 
347 strán
Goodreads: 4.02

Anotácia: Keď sa Thomas preberie vo výťahu, jediné, na čo si spomína, je jeho krstné meno. Nemá nijaké spomienky na rodičov ani na domov. Pamäť má prázdnu, ale nie je v tom sám. Keď sa dvere výťahu otvoria, obklopia ho cudzie deti a privítajú ho na Fleku, čo je široký otvorený dvor ohraničený kamennými stenami. Podobne ako Thomas, ani Flekári netušia, prečo alebo ako sa sem dostali. Vedia iba to, že každé ráno sa otvoria obrovské dvere do Labyrintu za múrmi Fleku a večer sa opäť zavrú. A každých tridsať dní sa vo výťahu objaví nový chlapec. Flekári túžia vrátiť sa domov, ale zatiaľ nenachádzajú riešenie, ako sa dostať z labyrintu.Lenže potom sa niečo stane: hneď na druhý deň po Thomasovi príde na Flek dievča, úplne prvé. Ešte ohromujúcejší je však odkaz, ktorý im doručí. Zdá sa, že Thomas je dôležitejší, než sám tuší. Ale na to, aby zistil, kto vlastne je, musí najprv odhaliť temné tajomstvá pochované hlboko vo svojej mysli a bojovať o život so zlovestnými mechanickými tvormi v Labyrinte.

Labyrint z pera Jamesa Dashnera je mnohým celkom určite pomerne známy. Pred niekoľkými mesiacmi zavítalo do slovenských kín filmové spracovanie prvého dielu tejto dystopickej série a zožalo úspech. Teraz sa však Labyrint dostáva aj do kníhkupectiev, aby sa v jeho domotaných chodbách mohol stratiť nejeden čitateľ.Spolu s Thomasom, šestnásťročným hlavným hrdinom série, sa zobúdzame v kabíne, ktorá smeruje nahor. Čo sa nachádza „hore“ zatiaľ nik ani len netuší, ale už vďaka tejto počiatočnej akcii je možné ľahko predvídať, že pôjde o poriadne dobrodružstvo. Už o pár stránok ďalej sa v tejto domnienke utvrdíte, keď zistíte, že počas čítania labyrintu sa veru nebudete nudiť ani chvíľu, rovnako ako jeho obyvatelia Flekári.

Thomas postupne zapadne medzi Flekárov, aj keď bude vždy tak trochu vytŕčať... Prečo sa

dozviete až spolu s ním v priebehu diania. Spriatelí sa s Chuckom, asi štrnásťročným chlapcom, ktorý sa mu postupne stane bratom a vyvolá vo vás tie správne emócie, čo také miesto ako Labyrint prináša. Medzi Flekármi sa ale nájde viacero zaujímavých postáv, ktoré s vami zostanú ešte nejaký ten deň po  dočítaní knihy. Určite si obľúbite Newta – ten, aspoň to tak vyzerá, vždy vie, čo treba robiť a Minha, inteligentného a spravodlivého bežca. A keď vám začne prekážať, že postavy tvoria iba chlapci, objaví sa záhadná Teresa, ktorá je začiatkom konca a z akéhosi nevysvetliteľného dôvodu si okrem svojho mena, na rozdiel od ostatných obyvateľov Fleku, pamätá ešte niečo. Teresa pozná Thomasa, i keď sama netuší odkiaľ.

“If you ain’t scared… you ain’t human.” 
“You are the shuckiest shuck faced shuck in the world!”  

A tak začnú všetci postupne odkrývať tajomstvá nielen svojich zahmlených myslí, ale aj Labyrintu, pretože majú očividne poslednú šancu dostať sa odtiaľ a pomstiť sa tvorcom, ktorí ich uväznili medzi štyri steny.
Thomas a Minho sa vydávajú do Labyrintu, aby ho poriadne preskúmali a vďaka vierohodnému štýlu písania a rozpovedania príbehu prežijete stretnutia s plačlivcami (ozrutami, čo žijú medzi brečtanom obrastenými múrmi) takmer ako na vlastnej koži. Thomas je navyše mimoriadne príjemným hrdinom, s ktorým sa vám na poslednej strane pravdepodobne ani nebude chcieť rozlúčiť.


Ak ste teda fanúšikmi napätia, akcie, dobrodružstva a tajomstiev, Labyrint by ste si určite nemali nechať ujsť. V tejto knihe vás čaká prepracovaný príbeh obohatený o príjemné postavy a správnu dystopickú, ale predsa len niečím naviac okorenenú atmosféru. Prvý diel, Útek, teda slúži ako pomerne slušný odrazový mostík a ja sa už teraz neviem dočkať pokračovania. S čistým svedomím radím túto knihu medzi tie najlepšie, čo sa mi tento rok dostali do rúk. 

Dávam  lajkov.


8 komentárov:

 1. Pekná recenzia.
  Na Labyrint počujem iba samé chvály, no nečítala som ho, osobne mi pripomína nejaký mix Hunger Games a Divergencie, ktoré u mňa veľmi nepochodili.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :)
   ja mám rada HG, ale Divergenciu ako sériu tiež veľmi nemusím... prvý diel bol celkom fajn, ale pri zvyšných som sa musela premáhať, aby som ich dočítala :)

   Odstrániť
 2. Film som síce nedopozerala od konca ( kvôli výpadku internetu, nie kvôli tomu, že ma nudil :D), no kniha ma akosi ťahá viac. :) Hoci, aj film si musím pozrieť ešte raz , keďže som zistila, že hlavnú postavu hrá môj milovaný Dylan O'brien ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. v Teen Wolf je úplne perfektný!! :D ž mám chuť si to zase pozrieť :D ...a určite prečítaj, nebudeš ľutovať :3

   Odstrániť
  2. Hovor mi niečo :D akurát som na tretej sérií ;) :D ♥
   Oukej, keď áno, zvalím to na teba! :D :3

   Odstrániť
  3. teraz začinam byť pod miernym tlakom :D

   Odstrániť
 3. Musím povedať, že po dlhej dobe mám chuť si prečítať dystopiu :) Film na túto knihu sa mi veľmi páčil a už sa teším na dvojku. No teším sa aj na knihu, pretože tie sú vždy lepšie ako samotný film, takže Labyrint: Útek je kniha ktorá si ku mne nájde cestu na 100%...som vážne na ňu zvedavá :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. myslím, že čo sa týka dystopii, toto je správna voľba :) ...samozrejme, film je fajn, ale kniha je dosť odlišná a podľa mňa omnoho lepšia :) a tiež sa už veľmi teším na pokračovanie...ako tak filmové, tak aj knižné! :D

   Odstrániť